QuickHeat (EHS)
2017.01.17 21:18:21
x3625

Ebben a leírásban megpróbálom részletezni a H Astra-kban is megtalálható QuickHeat rendszert.


Ahogy a nevében is benne van ez egy gyorsfűtésre való rendszer.


Magát a modult úgy kell elképzelni leegyszerűsítve mint a háztartásba vásárolható kis ventilátoros fűtőegységeket, csak épp ezen nincs közvetlen ventillátor mivel az már amúgy van az autóban.


A másik kevésbé ismert mozaik neve az EHS (Electrically Operated Add-On Heater), azt ne kérdezzétek, hogy jött ki belőle az EHS. :)


Maga a fűtőegység a középkonzol legalján található a fűtésboxban, működése mindössze annyi, hogy felmelegszik a fűtőszál bent, amin keresztül az autó belső ventilátora átkeringeti a levegőt, mivel a fűtőszál azonnal meleg, így egyből meleg levegőt fúj be nekünk az autó teljesen hideg motornál is.


A rendszer így néz ki:





A modulnak, van két vaskos tápvezetéke és egy csatlakozó amin keresztül a vezérlése van összekötve az autó agyával.


Amint látható a képeken is, ebben nem kering víz, mint az eredeti radiátorban, ez szimplán levegő fűtésre szolgál.


Ezt a QuickHeat rendszert az Európai régióban szinte kivétel nélkül csak Dízel motoros Astra-kba építették be, mivel a benzinesek sokkal előbb melegednek.

Azonban létezik Benzinesben is, illetve be is építhető ha valaki szeretné, gyárilag csak azokban az benzinesekben volt amik szélsőséges éghajlatú országokba készültek, azok közül is inkább csak a Z16XER és Z18XER motorosokba.

Kódindex alapján azonban úgy néz ki bármelyik motoros verzióba beépíthető.



Ez eddig nagyon jól hangzik, azonban ennek a rendszernek van árnyoldala is, ahogyan a képeken is látható elég vaskos kábel megy az egységre ami a tápellátást szolgálja.

A modul teljes fűtési szakaszban 1 kW (1000W) teljesítményt is képes felvenni, ami autónál nem kis dolog áramerősségben nézve, 80A körül.

Ezzel brutálisan terhelve az akkumulátort, rövid távon használva könnyen meg is öli az autó akkumulátorát, hiszen a generátor nem képes visszatölteni az elhasznált energiát.

Viszont a fűtés négy fokozatú, a hűtővíz hőmérsékletének függvényében kapcsolgatja a rendszer a fűtőszálakat (4-3-2-1)


A rendszer automatán elindul abban az esetben a külső hőmérséklet és a motor vízhőmérséklete alacsony, külön nem kapcsolható se ki, se be.

Egyik megoldás ha nem szeretnénk használni, hogy a hőmérsékletet a fűtéspanelen levesszük alacsonyra, akkor nem indul el, de télen viszont fűteni szükséges, ezért szinte kivédhetetlen hogy ne induljon be.

Másik drasztikusabb megoldása, ha a fűtőmodul CAN-BUS szálát megszakítjuk egy általunk utólag beépített kapcsolóval, így mi szabályozhatjuk a fűtőmodul működését!

Ez a kiegészítő fűtés egészen addig működik, amíg az motor vízhőmérséklet el nem éri a kb 75 °C-os hőmérsékletet, utána automatán lekapcsol.

Működés közben az akkumulátor feszültsége akár 12V alá is leeshet, ez valamennyire természetes hiszen nagy teljesítményt vesz fel a rendszer, azonban érdemes ilyen rendszerű autóknál ellenőrizni a generátor kábelét, mert ha ott kontakt probléma van akkor lehetnek feszültségesési problémák.


Erről bővebben itt olvashattok (természetesen mindegyik dízelre érvényes):


http://opelmuhely.com/leiras-reszletei/227/astra_h_1_9_cdti_generator_problemajanak_kikuszobolese


Hozzászólások
  • Nincs kiépítve, nagy valószínűséggel a kábel sincs ott.
    Részletes leírás nem létezik sajnos hozzá.
    A kép szerintem elárulja, hogy hová való, a fűtőradiátor felett van valójában.
    Viszont feltétel egy combosabb min. 110A-es generátor is hozzá, másképp megöli az akkut meg a generátort is.
    REC modul is kell emlékeim szerint, kábelezni kell a műszerfalnál, ehhez kb ki kell bontani a komplett műszerfalat, ha értelmesen akarod csinálni.
    Kell kint az UEC feletti biztosíték dobozba egy 100A-es biztosíték, stb.
    Ha csak nem vagy gyakorlott ebben akkor nem lesz egy egyszerű mutatvány, anyagilag sem.
    2020.01.08 13:49:59
  • Sziasztok ! Azt szeretnem kerdezni hogy ha z16xer motorkodu autoba szeretnek ilyet akkor ezt valojaban hova teszem es milyen vezetekek vagy koteg kell hozza vagy alapbol kivan epitve benne egy reszletesebb beepitesi utmutatot ha valku tudna azt megkoszonnem ! Elore is koszonom
    2020.01.08 01:27:16
  • Szerintem csak boxal együtt jön ki lefelé, úgy értem a műanyag házzal amiben benne van.
    Csatlakozók láthatóak az oldalán, azok szeretnek kontaktosak lenni.
    Alapvetően úgy emlékszem szinte mindegyik egy idő után ad be hibát, ha megy normálisan a fűtés akkor nem kell bántani, cserével lehetne orvosolni, de nem biztos, hogy megéri ha amúgy működik.
    Persze a hiba utalhat arra is, hogy a 3. fokozat fűtőszála megszakadt.
    2019.01.22 22:41:11
  • Heater element problem 3, ezzel mit tudnék kezdeni, ehhez tartozó hibakódot ír be, gondolom a fűtőelemmel lehet valami. Próbáltam kiszedni, levenni az oldalát, hogy megnézzem a tápcsatikat, de nem jött össze. A leszedésnek van valami trükkje?
    Próbáltam a helyéről kihúzni is, de a fenti képeken látható fém tartótól éppen nem jön ki. Ki lehet ezt a helyén szedni? Vagy csak lefelé lehet kivenni? Esetleg a komplett fűtésboxot ki kell venni?

    Érdemes foglalkozni ezzel a hibával, vagy célszerűbb a komplett egységet cserélni inkább....

    Köszönöm!
    2019.01.22 15:24:25
  • Természetesen kell programozni, sok helyen kell, fejből pontos útvonalat nem tudok, de Motornál, Klíma vezérlőnél, stb.
    2018.07.10 23:15:03
  • Sziasztok! Most szerelnének be ilyet csak Zafira B be. Programozni is kell vagy működik az egész, ha összekötöm? Ha programozni kell akkor OP-comnál hol találom? Segítségeteket előre is köszönöm.
    2018.07.10 15:35:28
  • Köszönjük a kiegészítést!
    2017.01.20 09:25:16
  • Szeretnék a remek íráshoz hozzáfűzni néhány kiegészítést:
    - négy fokozatú a fűtés, ezt automatikusan szabályozza a rendszer a hűtővíz hőmérséklet függvényében (4-3-2-1 fűtőszálat tart bekapcsolva)
    - 75°C-os hűtővíz hőmérsékletnél kapcsol ki teljesen
    - utólag a CAN szálat egy kapcsolóval megszakítva tetszés szerint inaktiválható (sok rövid táv esetén)

    Saját tapasztalat: hibátlan 140A-es generátorral és javított generátor tápsaruval nem csökken a feszültség 12,8V alá, még alapjáraton sem (még az ülésfűtést bekapcsolva sem).
    Dízelnél észrevehetően segíti a motor üzemmeleg állapotának elérését. Utólagos beépítése nagyon egyszerű.
    2017.01.19 21:31:17