ABS kocka variációk
2017.12.10 14:16:03
x2088
Különböző felszereltségű autókat különböző ABS kockákkal szereltek, az szerint, hogy mit kértek eredetileg az autóba. Ez a két táblázat segít eligazodni a különböző Alpha kódokkal jelölt ABS kockák és funkcióik között.



ESP (Electronic Stabillity Control) / Elektronikus menetstabilizáló szabáyozás
Feladata, hogy ívmenetben korrigálja a jármű alul vagy túlkormányozott viselkedését. Ennek érdekében a vezető közbeavatkozása nélkül szabályozza a motor fordulatszámát, illetve működteti egyesével a fékeket. Ha például egy jobb kanyarban az autó orra kifelé sodródik, akkor a jobb első és bal hátsó kerekeket fékezi. A rendszer része továbbá a kipörgésgátló is.

PEPS (Passive Entry / Passive Start): Kulcs nélküli nyitás és indítás
A rendszer a járműben elhelyezett vevővel segitségével érzékeli az "indítókulcs" álltal kibocsálytott jelet, ez által a központi zár gomb megnyomása nélkül nyithatóvá vállnak a jármű ajtajai. A gyújtás ráadás és indítás egy a középkonzolon elhelyezett Start/Stop feliratú gombbal történik.

TPMS (Tire Pressure Monitoring System): Keréknyomás figyelő rendszer
A rendszer a négy kerékben elhelyzett szenzorok segitségével figyeli a kerekekben lévő nyomást. Ha valamelyik kerékben csökken a nyomás a rendszer figyelmezteti a járművezetőt, hogy melyik kereket vagy kerekeket kell ellenőrizni.

DDS (Deflation Detection System): Defekt figyelő rendszer 
A kerekeknél lévő ABS jeladók fordulatszámjelei alapján működik. A nyomásvesztést szenvedett kerék átmérője kisebb a többihez képest, ebből fakadóan  egy egységnyi idő alatt nagyobb utat kell megtennie így ha az egyik kerék fordulatszám eltérés mértéke meghaladja a gyárilag beállított szintet a rendszer jelez. Nem szükségesek hozzá a kerékben elhelyezett nyomás érzékelők. Nem jelzi, hogy melyik kereket kell ellenőrizni.

HBA (Hydraulic Brake Assist): Vészfék asszisztens
A fékpedál lenyomásának sebessége és mértéke alapján a rendszer érzékeli a pánikfékezés szándékát, és automatikusan a maximális rásegítő hatást vezérli ki a fékekhez.

HSA (Hill Start Assist): Visszagurulásgátló asszisztens
Akkor lép működésbe amikor a vezető emelkedőn készül elidulni járművével, a fékpedál elengedését követően a rendszer 4-5 másodpercig fenntartja a nyomást a fékrendszerben ezzel segítve a vezetőt, hogy legyen ideje átteni a lábát a fékpedálról a gázpedálra anélkül, hogy az autó visszagurulna. A rendszer fordított esetben is működik amikor a jármű hátrameneti fokozatban van és a vezető egy lejtőn készül felfelé tolatni.

TSA (Trailer Stabillity Assist): Utánfutó stabilizáló asszisztens
Ha az utánfutó túl van terhelve vagy egyenletlenül van eloszlatva a rakomány, nagyobb sebességénél (de akár alacsonyabb sebességnél is) a járműszerelvény kígyózó mozgásba kezdhet, a jármű vezető pedig könnyen uralmát veszítheti felette. Az utánfutó stabilizáló rendszer folyamatosan figyeli a jármű mozgását (különösen az oldalirányú mozgást), és ha kígyózást észlel az első kerekeket egymástól függetlenül tudja fékezni. Ez stabilizálja az autó/utáfutó szerelvényt vagy legalább is megkönnyíti a vezető dolgát, hogy visszanyerje az uralmát a járműve felett.

ARP (Active Rollover Protection): Aktív borulás védelem
Megakadályozza a karosszéria belengését. Ha a kikerülő menőverekre jellemző gyors kormánymozdulatot érzékel, fékezi az ívkülső első kereket, ezálltal csökkenti a sebességet és a harántgyorsulást.

A táblázatok sajnos hiányosak, ha valakinek van információja olyan kockáról ami itt nem szerepel jöhet kommentben a leírás alá.
A kockát egyébként a motortérben a hűtővíz kiegyenlítő tartály alatt találjuk, oldalról látni is. Az alpha kódja pedig rá van ragasztva egy matricára nyomtatva, többek közt a cikkszámával és egyéb információkkal.

Hozzászólások
  • Gépre kell tenni és megnézni mit enged, vagy mi van felprogramozva.

    2020.07.18 16:37:23
  • GN kódú van nekem, de nem tudom mit tud...

     

    2020.07.16 21:41:38