Csomagtér beázás tünetek, problémák és javaslatok a megoldásokra.
2023.03.21 08:55:04
x738

Nem meglepő módon a víz az egészen apró nyílásokon is utat talál magának, nincs ez sajnos akkor sem másképpen, ha autónk csomagteréről van szó. A hátsó traktusban 5 olyan pont is van ahol egy kiadós eső az autóba juthat. Ez elég sok, de a gyakoribbak könnyen orvosolhatóak, illetve kis odafigyeléssel a baj meg is előzhető.
Az itt leírt példákban az alany kombi kivitel, de erős párhuzam van az 5 ajtóssal és a GTC-vel is.

A tünetek:
Ha ezeket tapasztaljuk érdemes mielőbb elhárítanunk a problémát.

a, Vízfolt/tócsa a kalaptartón


b, Vízfolt a tetőkárpiton


c, Nedvesség a csomagtér nyílás kédergumijának alsó részén.
    (Illetve nedvesség a csomagtér ajtó alján,a műanyag burkolat alól.)

d, Nedvesség a padlószőnyegen.
    (Ezt elsősorban a két külső saroknál lehet tapintani.)

e, Víz a pótkerék üregben


A problémák:
1. Beázás az elhasználódott/sérült antennatalp tömítésnél
    Ennek tünetei: a, b,


2.Beázás az ajtó átvezető gégecsőnél
    Ennek tünetei: a, (b,)


3.Beázás a pótféklámpa körül
    Ennek  tünetei: c, e,


4.-5. Beázás a tetőlemez illesztésénél (akár mindkét oldalon)
    Ennek tünetei: d, e, (a,)


A megoldások: (amiket én alkalmaztam)
1. Tömítés cseréje.
Ha régi kiöregedik és elrepedezik cserélni szükséges, még beázás előtt erősen javasolt. Ez talán a leggyakoribb problémaforrás. A tetőkárpit elázik, a víz a kalaptartóra (is) csepeg.
Utángyártott tömítés használta a leggyakrabban alkalmazott orvosság erre a problémára
(én is így tettem, és Fekete Lászlótól vettem).

(A képen egy sima,és egy navigációs antennatalphoz való tömítés látható.)

A csere két módon történhet. A „gyors” megoldás az elhasználódott tömítés kihúzása a helyéről a talp és a tetőlemez közül, akár ollóval finoman el lehet darabolni és úgy eltávolítani. Majd a szennyeződések eltakarítása utána a rugalmas tömítés egy kis kenéssel karöltve fentről a helyére húzható. Szerszám sem szükségeltetik.(Sima antennatalp esetén!)

A „alaposabb” megoldás az antennatalp eltávolításával történő csere. Ehhez legalább a B oszlopról és attól hátrafelé érdemes leszedni bent a műanyag burkolatokat, kapaszkodókat, ezután a tetőkárpit viszonylag könnyen lehajtható. Az antenna csavarja így könnyebben hozzáférhető, és levétele után alaposabban el lehet takarítani az érintett felületeket, illetve ha egy más forrásból származó, kevésbé rugalmas tömítés kerül alkalmazásra, így sérülés nélkül el lehet helyezni. (Navis talpak esetén ez ajánlott!)

A beltéri műanyagok bontási folyamatát nem írom le, szerszámok szükségesek lesznek ,de ha csak nem akarunk extra pedánsak lenni, az első megoldás is tökéletesen kielégítő eredménnyel jár a sima talpak esetében, navigációsnál, stb a bontás szükséges.

(Az antennát belülről rögzítő csavar.)

2. A gégecső és a karosszéria közötti tömítés.
A rugalmasság elvesztésével az átvezető gumi gégecső nem tömít rendesen, valamit az ajtó nyitott állapotában el is húzhatja a karosszériától. A víz a csatlakozón keresztül a műanyag burkolatra csepeg, majd onnan lefolyik a kalaptartóra, felszívhatja a tetőkárpit is.

(A képen jól látszik, hogy a víz bejutott és foltot hagyott.)
Első lépés a kédergumi lehúzása a csomagtér nyílás felső negyedéről. Ezután a felső ,középső műanyag borítást kell lepattintani, ez pár patenttal kapcsolódik a karosszériához, illetve a két oldalán egybe van akasztva a D oszlop sarok burkolatival. E kettő illesztését kicsit nehezebb szétválasztani, egy lapos csavarhúzó itt jól jöhet. Így már alulról látjuk azt a színes idomot, amire felülről az átvezető cső csatlakozik.

(A csatlakozási pontok, és a beázás helye.)
Egy füle hátra felé néz, kettő pedig előre, ezeket benyomva ki is mozdul felfelé. Ezután itt is el lehet kényelmesen takarítani a szennyezett felületeket a tömítés előtt.

Én a gumi alsó részére vittem fel tömítő anyagot majd az egészet visszanyomtam a helyére.
(A gumi a színes idomról is lehúzható, de javaslom, a kettőt újra egyesíteni mielőtt a tömítőanyag felvitele megtörténik. Így kevésbé kenődik el a „ragasztás” a visszahelyezéskor.)
Egy lapos csavarhúzó hasznunkra lehet a szerelésnél.

3. A pótféklámpa és a karosszéria közötti tömítés.
A víz a lámpa körül bejut, majd belül az ajtó körüli borítás levezeti az ajtó aljára, onnan a kédergumira kerül, és a pótkerék üregbe is eljuthat.

(A képen a levet burkolaton látható a korábbi beázás nyoma,és friss vízfolt is.)
Első lépés a csomagtér ajtó, ablak köré eső két L alakú burkolatának eltávolítása. Ezeket patentok tartják a helyükön, illetve a végeik is be vannak akasztva a mellettük lévő elemekbe. A bal oldali távolítható el először.

(A csatlakozási pontok.)
Érdemes középről a szélek felé haladni az idomok lehúzásával. Ezután hozzáférünk a pótféklámpához (valamennyire). Az alsó 3 karmot így látjuk is amik a helyén tartják,ilyenek vannak a felső oldalon is. Ezek benyomása után a féklámpa a helyéről kifordítható.

Én a féklámpára vittem fel körbe a tömítőanyagot, majd visszatoltam a helyére.
Egy lapos csavarhúzó hasznunkra lehet a szerelésnél.

4.-5. Az illesztés tömítésének javítása/pótlása.
A kitöredező tömítés repedései között a víz a D oszlop műanyag burkolatán lecsurog, megjelenhet a kalaptartó két szélén, onnan a padlókárpitra csepeg, illetve a burkolatokon a pótkerék üregbe is tovább folyhat.

(A műanyagok illesztése között is látni a kicsepegő víz nyomait.)
Ez talán a legkörülményesebb javítás a listán, de belő burkolat bontására nem lesz szükség.
Én a kédergumit az érintett részek közelében lehúztam. Ezután régi tömítést körbemaszkoltam, az apró repedéseit egy „multifunkciós szerszámmal” kiszélesítettem, ezután a felületét is finoman megcsiszoltam.
 
A résekből a törmeléket kiporszívóztam, és letisztítottam. Végül a tömítőanyagot felvittem a végig a kimart repedéseken, és környékén.

A munkaterület nehezen hozzáférhető,a csomagtér ajtó levétele nagyban megkönnyítette volna ezt a javítást, de hát ezzel a nehézséggel együtt kell élni úgy hiszem.

Egy ilyen szerszámot én határozottan javasolok az eredményes munkához. A kimart résekben a tömítés jobban meg fog tapadni, mintha csak a felületére kenjük.


A különböző területeken én ezeket a tömítő anyagokat használtam:



Mielőtt valaki megrémülne, hogy most hirtelen mindegyiket el kell végezni az autóján elmondom, hogy ez nem valószínű. Figyelni kell az árulkodó jeleket,és ha megelőzni nem is tudjuk/akarjuk ne hagyjuk,hogy elmérgesedjen a helyzet és medence legyen a csomagtérből. Jómagam 2 autómon együttesen tapasztaltam a fentebb felsorolt „hibákat”.  Az antennatalp tömítés cseréje volt az amit mindkét autón elvégeztem (és a javítás mindkét verziót ki is próbáltam) de szerencsére egyik esetben sem azért volt rá nálam szükség, mert beázás lett volna, hanem preventív beavatkozás volt.
A képek között a b, és e, beázási tünetnél nem saját fotó szerepel,ezeket is sikerült megelőzni (úgy tűnik).

A felsorolt megoldásokon kívül természetesen máshogy is meg lehet közelíteni az esetleges problémákat. Szerencsére nálam eddig mindegyik javítás sikeres volt, és hozta a várt eredményt.


Sok sikert!                                                                                                                         Monori P. 2023.
 

Hozzászólások
  • Nincs még hozzászólás! Szólj hozzá elsőnek!