Easytronic váltó
Az Easytronic fantázianevű váltót az Opel tervezte, a LuK és Bosch szakembereivel közösen.
A fejlesztés 3 éven keresztül zajlott, végül a 2000-es évek elején a Corsa C típusba került bele először amit 1.2-es 75 lovas motorral szereltek.
Azóta rengetek típusba, és több motorral szereltek ilyen fajta váltót, köztük a H Astra-kba is.
Mi az az Easytronic?
Valójában automata váltó, de mégsem az, mivel a felépítésében inkább hasonlít egy kézi váltóra, mintsem egy automatára, tulajdonképpen csúnyább megnevezéssel robot váltó.
Ha egyszerűen fogalmazunk akkor lényegében fogtak egy manuális váltót és rátettek egy (több) elektromos motort, ami helyettünk kuplungol és pakolja a sebességeket.
A valóságban persze nem ennyire egyszerű a történet, azért bonyolultabb a rendszer.
Ha a Corsa-t vesszük alapul akkor egy F13-as váltót fogtak és felszereltek rá egy önálló vezérlővel ellátott egységet, amely az alábbi képen látható.
Amint a képen is látható a tengelykapcsoló kiemelését és a tolórudak mozgatását is elektromos motorok végzik.
A váltás mindössze 0,25-0,30 másodpercet vesz igénybe.
A vezérlőrendszere figyeli a vezetőt, hogy mikor milyen állásba kapcsolja a váltót, a gáz és fékpedál lenyomását, illetve a gázadagolást is, ezek alapján állítja a sebességeket.
Előnye, hogy az automata váltóhoz képest 50%-al olcsóbb az előállítása és 25 kg-al kisebb a súlya. Persze ez inkább a gyártónak kedvező, nem a tulajdonosnak.
A hatásfoka elméletileg jobb az automatához képest és kedvezőbb a fogyasztás, persze ha a nagy átlagot nézzük.
A sebességváltó kar (Fotó H Astra-ból):
Ahogy a váltókar alatti ábrán is látható, ha a kart balra mozdítjuk a rendszert automata üzemmódba kapcsoljuk, tehát a vezérlő fog váltani helyettünk.
Középső állásban a magunk urai lehetünk (már amennyire), tehát a mi kezünkben van az irányítás, felfelé lökve felváltunk, lefelé húzva értelem szerűen visszaváltunk, ekkor mi döntjük el a sebességfokozatokat.
Nyilván a vezérlőegység ekkor is felügyeli a dolgokat és felülbírálja ha szükséges, tehát 4-ből 1-be azért nem tudjuk visszakapcsolni.
Jobbra húzva üresbe tesszük, elől a pöcköt felhúzva jobbra hátra pedig rückvercbe.
Itt is mint a kézi váltó esetében a hátramenet biztosítva van a gomb felhúzással, a véletlen váltások elkerülése miatt.
Balra az ábrától látható a hópehely gomb, ezzel a téli üzemmódot tudjuk aktiválni, ekkor a váltó induláskor finomabban engedi fel a kuplungot elkerülve a kerekek kipörgését.
Illetve nem pörgeti annyira egy-egy váltás között.
Összességében az Easytronic váltó egy viszonylag jó ötlet, azonban a megvalósítással vannak gondot, a tapasztalatok alapján egy normál automata váltóhoz képest szerviz igényesebb.
Persze lehet jót és rosszat is kifogni belőle.
Az Easytronic váltóval szerelt típus olcsóbb mint az automata váltós és lényegében ugyan azt tudja.
Hozzászólások
Online tagok
- Jelenleg nincs online tagunk!