Fékekről egyszerűen - Milyen féket válasszak?!
Rengetegszer olvasom az interneten, főleg Facebook csoportokban a "Milyen féket vegyek" posztokat, emiatt gondoltam megcsinálom ezt a leírást, némi útmutatást adva.
Már csak azért is, hogy ne kelljen állandóan leírnom.
Ha most azt gondolod meg fogom mondani mit vegyél, megnyugtatlak nem fogom, én csak leírom a tapasztalatomat, véleményemet és néhány tényt.
A döntés továbbra is a tiéd!
FONTOS!
A fék továbbra sem játék, az életed múlhat rajta, ezért soha ne spórolj rajta és ne vedd fél vállról a karbantartását!
Mivel ez a leírás típusfüggetlenül készül, nem fogok konkrét méreteket, típusokat, cikkszámok írni, ezeket mind megtalálod ha beütöd az alkatrész kereső oldalakon az autód adatait, vagy bemész személyesen egy alvázszámmal.
Nézzünk pár dolgot általánosan a fékekről.
Évjárattól és típustól függően beszélhetünk Féktárcsa/Fékbetét és Fékdob/Fékpofa párosról.
Szerencsére Opelék elég időben áttértek a féktárcsára, legalábbis elől, így általánosságban beszélhetünk róla, hogy elől féktárcsát találunk, hátul régebbi, illetve esetenként gyengébb motorú típusokon fékdobot, később féktárcsákat ott is.
Létezik egy "öszvér" megoldás is a dobtárcsa, vagy nem is tudom minek nevezzem, lényegében kívülről egy tárcsaféket láthatunk, de a középső agy része mélyebb és van belül egy dobfék rendszer is.
Ezt hátsó tengelyre építették, a dobfék volt a kézifék, a tárcsa pedig az üzemi. Nem volt igazán elterjedt, Opeleknél hirtelen csak a Vectra A és B típust tudom felhozni példának.

Miért jobb a féktárcsa, mint a fékdob?
Az elve ugyan az mindkettőnek, a fékpedál lenyomásával a fékrendszerben található olajat nyomás alá helyezzük amivel úgynevezett munkahengereket mozgatunk ami az előbb említett fékbetéteket, vagy fékpofákat nyomják neki a tárcsának vagy dobnak, a súrlódás által pedig lassul az autó.
Ha nem aludtunk el fizika órán esetleg még emlékezhetünk arra, hogy súrlódáskor hő keletkezik, és itt jön a képbe a féktárcsa előnye a fékdobbal szemben.
A féktárcsás rendszer nyitott, a dobos zárt, így a keletkező hő utóbbinál nehezebben távozik, a túlhevült fék pedig veszít a fékező képességéből, rosszabb esetben felüvegesedik és tönkremegy.
Fékdobot relatíve könnyű volt kivégezni, míg a tárcsát nem annyira, persze anyagminőségtől függően.
Ha egy tárcsás fékrendszert "elfékezünk/leégetünk" akkor a felülete üvegessé válik, esetenként meghullámosodhat a tárcsa, emiatt ha valaki nehezebb lábú versenyző típus érdemesebb minőségibb márkát/típust választani.
Jelen leírásban a fékdobokról nem fogok különösebben írni, hiszen már nem, igen van és nagyon nincs is belőle márkánként különbség.
Maradjunk a tárcsánál és nézzük a fajtákat, mert bizony nem sima van csak.
Alapvetően két rétegre osztható:
Tömör tárcsa és üreges, úgynevezett hűtött tárcsa, újabb korszerűbb autókon elől ilyen található, míg hátul tömör tárcsa.
Szerintem nem kell részleteznem a hűtőt tárcsa miért jobb a tömörrel szemben.
Következő dolog ami mentén megkülönböztetjük őket az a felületkezelés.
Létezik hagyományos tárcsa és létezik bevonatolt tárcsa, utóbbi előnye, hogy a bevonat miatt nem rozsdásodik, így egy szép alufelnis autó esetén nem rontja az összképet és nem kell pár évente festegetni.
Harmadik és egyben utolsó dolog a felületképzése a tárcsáknak.
Beszélhetünk hagyományos tömör felületű tárcsákról (nem keverendő össze a nem hűtőtt tömör tárcsával), illetve fúrt tárcsákról, amelyeket kopó/érintkező felületén bizonyos mintázatban furatok találhatóan, aztán vannak mart tárcsák amelyekben a felületen hornyokat találunk adott mintázatban, ezek gyártótól és típustól függően eltérhetnek, végezetül vannak a fúrt/mart tárcsák amelyek az előzőek kombinációi.
Létezik persze még sok verzió gyártónként a fentiek mondhatóak a legelterjedtebbeknek.
Ha nagyon belemennénk van Süllyesztett furatos/mart, C kampós mart felületű is bizonyos gyártóknál.




Miért van ezeknek értelme?
Nem, nem csak azért mert jól néz ki.
A hőelvezetést javítja, illetve a betét kopásakor keletkező fékport vezeti el, ezzel is némileg javítva a hőelvezetést.
Hátránya, hogy előbb megeszi a betéteket a simával ellentétben, de persze ez erősen függ a hozzá választott fékbetét összetételétől is.
Ezek után már talán tisztázódott benned melyik verziót szeretnéd, térjünk át a fékbetétekre.
Fékbetétekből létezik, puhább, keményebb, és úgynevezett kerámia betét ami kerámiaport tartalmaz.
A betétek általában acélgyapotot, grafitot, alumínium oxidot, kevlár-cellulózt, gumi-nitrátot tartalmaznak, de ez gyártónként különbözik, na meg nem is kötik az orrunkra, így én sem tudom melyikben pontosan mi van. Mindezt pedig általában gyantával keverve, préseléssel, hevítéssel készítik el az általunk ismert formákba.
Az, hogy melyik puhább melyik keményebb gyártó és típus függő, felsorolni sajnos nem tudom, 1-2 példát tudok mondani tapasztalatból.
Puhább betétek jobban "porolnak", míg a keményebben nem annyira, a kerámia betétek pedig minimálisan, de itt fontos megjegyezni, hogy a kerámia betéteket be kell melegíteni a tökéletes fékhatáshoz, ezeket első sorban verseny célokra találták, közútra annyira nem ajánlott, de persze nem is tiltott.
Térjünk át a márkákra (meglehet, hogy 1-2 márka kimarad):
Prémium márkák:
- ATE (betétje keményebb fajta)
- Brembo (eredeti, mert rengeteg hamisítvány van sajnos)
- TRW
- EBC
- Zimmermann
- Bosch
- Valeo
- Textar (puhább betét - némelyik típusú tárcsa hajlamos a felületi rozsdára)
Professzionálosnak mondott márkák, amolyan megfizethető kategória:
- Ferodo
- Jurid
- LPR
- Samko (valójában az LPR anyavállalata)
- Delphi
- Blue Print (nem igazán ismerem csak ide sorolták)
Amit én nem tennék fel:
- Champion
- A.B.S
- ABE
- Optimal
- Saját márkásak (Unix, Bárdi Autó, A.Z. Meisterteile - mert ki tudja kiét csomagolják át)
A fenti lista véletlenszerű sorrenben készült nincs saját ízlésre összeállítva, a nem ajánlottak a saját véleményem tükrözik, nem kötelező egyet érteni vele!
Remélem ezekkel az infókkal sikerült képet kapnod arról milyen féket szeretnél az autódra!
Amennyiben valamit kihagytam, vagy hibát találtál bent, kérlek jelezd!
Hozzászólások
-
2018.10.17 11:39:25Sajnos bevált módszerrel én sem tudok, ha túl olcsó valószínűleg hamisított, illetve egyes helyeken a súlyát hangoztatták. A fúrt verziós hamisítványba elvileg hidegen fúrják a furatokat, amik hajszálrepedéseket okoznak, ezek elvileg mikroszkóp alatt megláthatóak.Mindenképpen megbízható helyről ajánlom a vásárlást, okosabbat sajnos én sem tudok mondani.
Online tagok
- Jelenleg nincs online tagunk!