Motorolaj


Sziasztok.

Opel Astra H 1.7 CDTI-hez GM motorolajat kerestem és olyat is láttam hogy DPF-eshez is jó. Sima motorolaj nem jó?

Részecskeszűrő van az autóban. Akkor csak DPF-es olajat vehetek?

Köszi.
Hozzászóláshoz be kell jelentkezned!
Hozzászólások

kecsab2015.02.13 18:55:56 A gázolaj adalékolás a hidegindításban játszik szerepet, fogyasztáscsökkenést ne várj tőle. Nem dermed annyira és nem parafásodik az adaléktól.
Egyszer mintát vettek adalékoltnak mondott üzemanyagból bevizsgálták és nem nagyon volt csoda, mert nem is volt benne annyi adalék, meg nem is ment tőle annyival (semennyivel se) jobban az autó, mint amennyivel drágább volt.
(forrás: http://totalcar.hu/magazin/technika/2015/01/20/fogyasztasmeres_premium_vs._normal_gazolaj_vs._etolaj/)
szasze2015.02.12 22:35:51 Koszi a reszletes leirast. Segitett. Omv-nel tankolok Stanadyne all season adalekot adok hozza. Igaz eddig 2x tankoltam ezzel az adalekkal es a fogyasztas megnovekedett. 

kecsab2015.02.12 21:51:14

A Valvoline oldaláról - zanzásítva - idemásoltam egy kicsit hosszabb részt, mert oka van, hogy más olajat kell választani korom-, vagy népszerűbb nevén dízel részecskeszűrős (DPF = Diesel Particulate Filter, francia nyelvterületen FAP) dízel személy- és haszonjárművekhez. Az EURO IV szabvány teljesítésének egyik feltétele a kibocsátott szilárd részecskék számának limit alatt tartása. A DPF fizikailag szűri a kipufogógázt, így jelentősen csökkenti a kibocsátott szilárd részecskék számát.

Igen érzékeny alkatrészről van szó, amelynek nagy ellensége a kén, a szulfáthamu és a foszfor (SAPS = Sulphated Ash, Phosphorous, Sulfur). Ez a tulajdonsága hatással van a felhasznált üzemanyaggal és olajjal szemben támasztott követelményekre: csak alacsony (vagy közepes) SAPS szintű motorolaj és alacsony kéntartalmú gázolaj használható. Ha ezt a követelményt nem tartjuk be, a szűrő előbb-utóbb eltömítődik, cseréje pedig sokszázezres kiadást jelent. Ennek nincs köze a regeneráláshoz: nem megfelelő gázolaj vagy motorolaj használata mellett a regenerálás ellenére tönkremegy.

Milyen olajat válasszunk?

Mindenképp ún. „low SAPS” vagy „mid SAPS” olajra lesz szükségünk, előírástól függően. Ezen belül többféle variációs lehetőség létezik, amelyeket a vonatkozó olajszabványok különböztetnek meg egymástól.  

ACEA C szabványok

A leguniverzálisabb besorolási rendszer az ACEA C szabványsorozat, amelyet számos autógyártó használ előírásként. Ebbe a szabványsorozatba a C1, a C2, a C3 és a C4 szabványok tartoznak. A legalacsonyabb SAPS limit a C1 és a C4 szabványosztályokra jellemző (tehát a legszigorúbb követelmény). A C1 tulajdonképpen az üzemanyag-takarékos B5 osztály SAPS-csökkentett változata, míg a C4 a hagyományos, B4 osztályé. A C1-et általában a Mazda és a Mitsubishi írja elő, a C4 pedig gyakorlatilag a Renault házi-szabványa.

A C2 és a C3 magasabb – de a normál olajoknál még így is lényegesen alacsonyabb – SAPS szintet enged meg, és ezek a szabványok elterjedtebbek, mint a C1 és a C4. Itt a C2 az üzemanyag-takarékos változat, a C3 pedig a „normál”. C2-t ír elő a Citroën, a Honda, a Mitsubishi, a Peugeot és a Toyota. C3 az előírás a Chevrolet, a Chrysler, a Honda, a Hunday, a Kia, a Mitsubishi, a Nissan és a Suzuki DPF-es gépjárműveihez. A Mitsubishi és a Honda nem véletlenül szerepel több helyen, ők ugyanis több szabvány közül is válogatnak, modelltől függően.


Tehát minimum C3-as szabvány szerintit válassz, ha kedves a DPF-ed.  És persze szintetikus is legyen, mert a DPF a nagynyomású dieselekben van és azok a motorok jobban kapják az ívet. Az üzemanyag is számít, lehetőleg ne kannás gázolajat tankolj :-)

szasze2015.02.12 21:06:00 OK.


Azt még mindig nem értem mi a köze a motorolajnak a részecskeszűrőhőz.

kipufogon át nem távozik a motorolaj )


Davee2015.02.12 19:05:36 Szerintem a sima is jó bele, a DFP-s az csak egy ráadás, olyan mint a sima 95-ös benzin meg a super 95...
De ha nem sokkal drágább akkor válaszd azt.